Godne polecenia aplikacje biurowe na Androida

Godne polecenia Aplikacje Android, jak łatwo się domyślić będzie cyklem wpisów na moim blogu poświęconym aplikacjom na system Android (na razie używam go w wersji 2.3.3 – telefon HTC Desire Z). Celem jest pokazanie Wam, z jakich aplikacji korzystam (lub często korzystałam w przeszłości) i w skrócie ich scharakteryzowanie. Oczywiście jeśli jakaś aplikacja zainteresuje Was w szczególności – piszcie śmiało, postaram się przygotować dla niej osobny wpis.

Na pierwszy rzut wybrałam…

Aplikacje Android – biurowe

CamScanner HD – skaner, faks

ikona aplikacji CamScanner
Google Play

Całkiem niedawno odkryta przeze mnie aplikacja i uważam, że naprawdę warto się nią zainteresować. Jeżeli cierpisz na brak dostępu do skanera, a potrzebujesz stworzyć dokument pdf do przesłania pocztą, to ta aplikacja jest dla Ciebie.
Jak na warunki „komórkowe” tworzy naprawdę czytelne pdfy: zdjęcie zrobione z perspektywy wyprostuje, a następnie przetworzy kolory, by dokument wyglądał jak najbardziej profesjonalnie i czytelnie. Lubię używać jej również do zbierania i katalogowania wizytówek – dzięki temu portfel mam jakby lżejszy… :)

Wersja darmowa dodaje nieinwazyjny znak wodny na dole strony, jeśli jednak on nam przeszkadza, lub po prostu uważamy, że warto takie produkty wspierać, to można zakupić licencję, której koszt wynosi aktualnie: 16,- PLN.

Intelligent Scanner App Using AI Technique | CamScanner

Cloud Print

ikona aplikacji Cloud Print
Google Play

Zadanie do wykonania – wydrukować plik z komórki bez zrzucania go na komputer… Czy jest to w ogóle wykonalne, przecież drukarki nie da się zainstalować na smartfonie…? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak jest to możliwe! Przedstawiam Wam bezpłatną aplikację, która wykorzystuje do tego całkiem świeżą usługę wuja Google.

ezPDF Reader Multimedia PDF

ikona aplikacji ezPDF Reader
Google Play

Przeglądarka plików pdf, na którą się skusiłam po lekturze testu tego typu aplikacji w serwisie android.com.pl (w porównaniu znalazła się również standardowa aplikacja – Adobe Reader), wtedy kosztowała jeszcze grosze (patrz tabela w teście). Bardzo ładny interfejs, nie zauważyłam również problemów podczas otwierania „cięższych” plików. Dziś jej cena to 13,00 PLN, ale można ją najpierw bezpłatnie przetestować (Trial na 15 dni). Widzę też, że pojawiła się wersja Lite (za 3,33 PLN), ale niestety nie wiem jakie posiada ograniczenia względem wersji standardowej.

ezPDF Reader Intro with English Sub

RealCalc Plus

ikona aplikacji RealCalc
Google Play

Zaawansowany, pełnoekranowy kalkulator. Mi przypomina jeden z moich stacjonarnych liczydeł, które używanych w liceum i właśnie dlatego mój wybór padł na niego.

Wersja Plus to aktualnie koszt: 9,99 PLN. Wcześniej można oczywiście zapoznać się z bezpłatną wersją, która pozbawiona jest paru bardziej zaawansowanych funkcji.

Google Translate

ikona aplikacji Tłumacz Google
Google Play

Długo w moim telefonie siedziały takie aplikacje jak: Ling.pl (on-line) czy od DIC-o (off-line). Do czasu… Gdy tylko do domyślnego Tłumacza w moim telefonie dodano opcję zapisywania słowników do pamięci telefonu, stare aplikacje zwolniły swoje jakże cenne miejsce. Na moje potrzeby ten standard jest wystarczający.

Aplikacje Android do synchronizacji w „chmurze”:

Dropbox

ikona aplikacji Dropbox
Google Play

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą „z czym to się je”: Dropbox to program służący do automatycznej synchronizacji wybranego folderu na komputerze z „chmurą” i z innymi komputerami, na których zainstalujemy program i zalogujemy się. Wszystko co wrzucimy do takiego folderu jest podpięte do naszego konta i dzięki czemu niedokończony projekt z pracy możemy łatwo i szybko mieć w domu – bez jakichkolwiek urządzeń zewnętrznych. Usługa jest darmowa (masz ograniczoną przestrzeń dyskową – na start 2 GB), ale zakładając konto w Dropboxie przez ten link dostajesz dodatkowe 500 MB na swoim koncie, a i ja tyle samo otrzymam, za polecenie nowego użytkownika. Tak można „dobić” do 16 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej.

Jak łatwo skojarzyć ta aplikacja daje dostęp do plików udostępnionych w Dropboxie z poziomu smartfona, można też za jej pomocą ładować nowe pliki (w porównaniu z wersją desktopową nie dzieje się to automatycznie, co jest akurat plusem – nie zajmujemy miejsca niepotrzebnymi nam plikami w telefonie).

Dropbox Intro Video

Dysk Google

ikona aplikacji Dysk Google
Google Play

Dysk Google to bardzo podobna usługa do wspomnianego wyżej Dropboxa, ale z dodatkowym bonusem… w postaci możliwości edycji plików (ale tylko tych „googlowych”, czyli utworzonych z poziomu Dysku Google.

Przestrzeń dyskowa dostępna za darmo to 5 GB (współdzielona z zdjęciami w Google+), by mieć jej więcej trzeba już zapłacić – dostępnego miejsca nie można zwiększyć w „darmowy” sposób, czyli jak zwykle coś za coś…

W powyższym zestawieniu nie wymieniałam standardowych aplikacji, których nie trzeba ściągać ze sklepu Google Play (między innymi: Gmail czy Quickoffice). Tłumacza postanowiłam wyróżnić, by zaznaczyć jego nową funkcję – warto dokonać jego aktualizacji.

Aktualizacja z 07.05.2013:

ABBYY TextGrabber + Translator

ikona aplikacji ABBY TextGrabber + Translator
Google Play

Pojawiła się ostatnio u mnie jeszcze jedna aplikacja biurowa dorwana na promocji, czyli program do rozpoznawania tekstu (OCR) – działa poprawnie i obsługuje język polski. W chwili pisania tego tekstu jest ona nadal w promocji 50% OFF – za $2,99, czyli ok. 9,50 PLN.

1 komentarz do “Godne polecenia aplikacje biurowe na Androida”

Możliwość komentowania została wyłączona.