Zestaw 32 stopek do maszyny do szycia z AliExpress

Jak wiecie, zaczęłam szyć… Brzmi dumnie! ;-)

Moja maszyna w zestawie ma kilka stopek, ale zabrakło wśród nich tej do ściegu overlock’owego, dzięki której można szyć takim ściegiem od razu po brzegu materiału, bez konieczności późniejszego jego odcinania (tak to wygląda bez takiej stopki, jeśli nie ma się overlock’a). Jestem początkującym amatorem, więc oczywiście bardzo dużą uwagę zwracam na cenę…

Pojedyncze podstawowe stopki w Polsce kosztują około 10 złotych za sztukę, a na AliExpress (chiński portal zakupowy, polecam korzystanie z aplikacji mobilnej, ponieważ zazwyczaj naliczany jest wtedy dodatkowy rabat) za zestaw 32 stopek (link do oferty z której skorzystałam), których większość prędzej czy później i tak pewnie użyję, zapłaciłam trochę ponad 40 złotych z darmową dostawą. Tak, na przesyłkę czekałam miesiąc, ale to nie było dla mnie istotne, zwłaszcza że za taki sam zestaw w Polsce życzą sobie 150 złotych… Kalkulacja była bardzo prosta.

Filmik

Na YouTube znalazłam filmik z opisem wszystkich tych stopek i usystematyzowałam swój zestaw (lekko różnił się ułożeniem, ale zawartość ta sama).

32 stopki do maszyn do szycia (system matic) - opis każdej z osobna ☛ 21

W poniższym wpisie dzielę się również z Wami ściągą do tego zestawu, wraz z pojedynczymi zdjęciami stopek.

Opis i zdjęcia stopek

Dzięki uprzejmości Pani Bożeny (autorki filmiku wyżej), która w komentarzu podzieliła się ze mną opisem.

Stopka do naszywania aplikacji przezroczysta zamknięta

Stopka do naszywania aplikacji przezroczysta zamknięta

Stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych. Przezroczysta budowa stopki zapewnia bardzo dobrą widoczność podczas szycia a specjalnie wyprofilowany spód stopki pozwala przesuwać się jej bez przeszkód przez nierówności powstającej aplikacji oraz wypukłe ściegi ozdobne.

Stopka do podwijania (obrębiania) szerokość ściegu do 6 mm (do maszyn z szerokością ściegu 9 mm)

Stopka do podwijania (obrębiania) szerokość ściegu do 6 mm (do maszyn z szerokością ściegu 9 mm)

Stopka doskonale nadaje się do estetycznego wykończenia krawędzi cienkich i lekkich materiałów. Znakomicie sprawdzi się podczas podwijania tkanin, kiedy estetyka jest szczególnie istotna, np. przy tkaninach przejrzystych, ale też przy wykańczaniu bluzek, firan, obrusów, spódnic czy sukienek. Szerokość po przeszyciu to 6 mm.

Stopka plastikowa do śliskich materiałów

Stopka plastikowa do śliskich materiałów

Ułatwia przesuwanie śliskich materiałów takich jak podszewka czy szyfon.

Stopka do naszywania aplikacji otwarta (przezroczysta)

Stopka do naszywania aplikacji otwarta (przezroczysta)

Stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych. Przezroczysta budowa stopki zapewnia bardzo dobrą widoczność podczas szycia, a specjalnie wyprofilowany spód stopki pozwala przesuwać się jej bez przeszkód przez nierówności powstającej aplikacji oraz wypukłe ściegi ozdobne.

Stopka do naszywania aplikacji otwarta (metalowa)

Stopka do naszywania aplikacji otwarta (metalowa)

Szeroki rozstaw płóz i rowek na spodzie umożliwiają łatwe prowadzenie naszywanych aplikacji i pogrubionego, ozdobnego ściegu satynowego. Stopka umożliwia także łatwe obszywanie dziurek do guzików.

Stopka do wszywania trzech gumek lub sznurków

Stopka do wszywania trzech gumek lub sznurków

Stopka do wszywania sznurków lub przyszywania gumy ściegiem zygzakowym. Stopka jest bardzo prosta w obsłudze.

Stopka do patchworku

Stopka do patchworku

Stopka służy do przeszyć ściegiem prostym. Posiada dwa nacięcia ułatwiające utrzymanie równej linii szycia oraz specyficzny kształt pomagający zachować optymalny docisk materiału dla uzyskania idealnego szwu. Przeznaczona jest do zszywania ozdobnych elementów, na przykład podczas szycia patchworków, przy tworzeniu mozaikowych połączeń z kawałków materiału.

Stopka do wyszywania frędzli

Stopka do wyszywania frędzli

Stopka umożliwia tworzenie trójwymiarowych pętli za pomocą gęstego ściegu zygzak oraz frędzli przy użyciu ściegu overlock’owego (by uzyskać frędzle, należy po przeszyciu ściegiem overlock’owym przeciąć jedną stronę nici).

Stopka do stebnowania

Stopka do stebnowania

Ułatwia szycie ściegiem prostym cienkich materiałów.

Stopka do patchworku 1/4" z prowadnikiem

Stopka do patchworku 1/4″ z prowadnikiem

Rewelacyjna stopka do naszywania fragmentów tkaniny. Dzięki prowadnikowi bocznemu stopka utrzymuje ścieg stebnowy równolegle przy linii brzegowej tkaniny.

Stopka do ściegu owerlokowego

Stopka do ściegu overlock’owego

Specjalny, wąski języczek w stopce usztywnia brzeg materiału, dzięki czemu obrzucana krawędź nie zawija się. Do szycia należy używać ściegu overlock’owego lub szerokiego zygzaka.

Stopka do wszywania kordonka (5 dziurek)

Stopka do wszywania kordonka (5 dziurek)

Stopka służy do ozdabiania tkanin fantazyjnym splotem kordonka, grubych nici, włóczki, sznurka etc. Pomysłów możemy mieć nieskończenie wiele. Dodatkowo w celu uzyskania ciekawszego efektu zdobienia można wykorzystywać do przeszyć rozmaite dostępne w maszynie ściegi ozdobne. Uzyskujemy wtedy wiele ciekawych kombinacji kolorów i kształtów.

Stopka do wszywania kordonka (7 dziurek)

Stopka do wszywania kordonka (7 dziurek)

Opis jak wyżej.

Stopka z centralnym prowadnikiem do łączenia materiałów

Stopka z centralnym prowadnikiem do łączenia materiałów

Stopka z centralnym prowadnikiem służy do łączenia dwóch tkanin na zakładkę lub „na styk”. Prowadnik nisko osadzony, sprężysty, dobrze dostosowuje się do grubości szytych warstw. Łatwe prowadzenie stopki w szwie lub przy krawędzi tkaniny.

Stopka do wszywania wypustki (bizy)

Stopka do wszywania wypustki (bizy)

Stopka służy do tworzenia oraz wszywania wypustek (sznurka, bizy itd.). Wypustki wszywane są, między dwie warstwy tkaniny służą, jako elementy ozdobne, a zarazem/lub wzmacniające szwy. Stopka na spodzie posiada specjalne rowki, dzięki czemu idealnie prowadzi się po wypustce (maksymalna średnica wypustki to 5 mm).

Stopka do zamka krytego

Stopka do zamka krytego

Stopka do wszywania zamków krytych. Profil stopki odchyla ząbki zamka, ułatwiając równe jego wszycie. Dzięki temu zamek kryty, po zapięciu, wygląda jak ścieg.

Stopka splotowa

Stopka splotowa

Stopka regulowana umożliwiająca naszywanie tasiemek na materiał.

Lamownik na zaprasowaną lamówkę

Lamownik na zaprasowaną lamówkę

Stopka idealnie sprawdza się przy wszywaniu zaprasowanej lamówki, dzięki niej nie tylko poprawimy estetykę wszycia, ale również znacznie skrócimy czas na to potrzebny. Dzięki możliwości płynnej regulacji prowadnika możemy doszywać lamówkę o szerokości od 0,5 cm do 2 cm. Stopka przystosowana jest do wszywania lamówki ściegiem stebnowym, jak i większością ściegów ozdobnych (nie mogą to być ściegi, gdzie maszyna tworząc ścieg, wykonuje transport w tył), maksymalna szerokość ściegu ozdobnego to 5 mm. Lamówkę zaprasowaną można kupić w pasmanterii lub przygotować samodzielnie.

Stopka do marszczenia

Stopka do marszczenia

Stopka umożliwia nam uzyskanie równomiernego marszczenia lub marszczenia z jednoczesnym doszywaniem materiału. Efekt jest uzależniony od właściwości tkaniny oraz ustawień maszyny. Najlepsze efekty uzyskamy na cieńszych tkaninach, przy grubszych marszczenie będzie delikatniejsze.

Stopka do podwijania (obrębiania) szerokość ściegu do 3 mm

Stopka do podwijania szerokość ściegu – do 3 mm (wąska)

Stopka do podwijania (obrębiania) do maszyn posiadających maksymalną szerokość ściegu do 5 mm. Poprzez jej zastosowanie w efektowny sposób można wykończyć krawędź szytego materiału.

Stopka do podwijania (obrębiania) szerokość ściegu do 6 mm

Stopka do podwijania szerokość ściegu – do 6 mm (szeroka)

Opis jak wyżej.

Stopka do podwijania (obrębiania) szerokość ściegu do 6 mm

Stopka do podwijania (obrębiania) szerokość ściegu do 3 mm (wąska)

(do maszyn z szerokością ściegu 9 mm)

Ułatwia estetyczne wykończenie krawędzi lekkich/cienkich tkanin. Stopka jest więc niezastąpiona przy podwijaniu tkanin, gdzie szczególnie ważna jest estetyka wykończenia, czyli np.: przy tkaninach przejrzystych, ale sprawdzi się również przy wykańczaniu bluzek, sukienek, spódnic, obrusów, firan itp. Szerokość po przeszyciu 3 mm.

Stopka z rolką do skóry/ skaju/ gumowanych materiałów

Stopka z rolką do skóry/ skaju/ gumowanych materiałów

Plastikowa stopka z rolkami do trudnych i syntetycznych materiałów. Stopka ułatwia szycie „trudnych” w transporcie tkanin. Świetnie sprawdza się przy takich materiałach jak: – tkaniny z włosiem: welur, aksamit itp. – tkaniny klejące, trudne w transporcie: winyl (banery), skaj, skóra-tkaniny śliskie i delikatne: szyfon, organ za, tiul itp. – tkaniny elastyczne, dzianiny Stopka dociska warstwy tkaniny, jednocześnie rolki pomagają w jej transportowaniu, dzięki czemu wszystkie warstwy materiału pod stopką są płynnie przesuwane.

Stopka do naszywania perełek lub sznurka

Stopka do naszywania perełek lub sznurka

Stopka umożliwia naszywanie koralików o średnicy do 2 mm. Za pomocą stopki możemy przyszywać koraliki czy perły znajdujące się na sznurku. Koraliki przyszywamy ściegiem zygzak lub innym z kategorii ściegów ozdobnych.

Stopka do pikowania, cerowania, haftowania

Stopka do pikowania, cerowania, haftowania

Specjalnie skonstruowana tak, by podnosić się wraz ze skokiem igły, umożliwia swobodne poruszanie materiałem, co pozwala na malowanie nitką po tkaninie.

Stopka krawędziowa regulowana (szycia ściegiem krytym), tzw. stopka z regulowanym prowadnikiem

Stopka krawędziowa regulowana (szycia ściegiem krytym), tzw. stopka z regulowanym prowadnikiem

Dzięki niej idealnie zszyjesz dwie (lub więcej) warstwy materiału, równo od krawędzi. Doskonała również do szycia tzw. ściegiem krytym (podszywanie).

Stopka z linijką

Stopka z linijką

Idealna do stebnowania i wykonywania ściegów równoległych. Dzięki użyciu tej stopki możemy w kontrolowany sposób tworzyć równoległe ściegi i dekoracje.

Stopka do pikowania, haftowania, cerowania (na sprężynie)

Stopka do pikowania, haftowania, cerowania (na sprężynie)

Specjalnie skonstruowana tak, by podnosić się wraz ze skokiem igły, umożliwia swobodne poruszanie materiałem, co pozwala na malowanie nitką po tkaninie.

Stopka do zamków zwykłych (regulowana)

Stopka do zamków zwykłych (regulowana)

Służy do wszywania zamka zwykłego. Posiada bardzo szeroką płozę i regulację pozycji płozy w prawo i w lewo. Umożliwia szycie zamka tuż przy jego ząbkach. Dodatkowo może służyć do stebnowania. Idealna do przyszywania patchworków oraz wszywania bizy/kiedry.

Stopka do cienkich materiałów (elastycznych)

Stopka do cienkich materiałów (elastycznych)

Stopka do szycia delikatnych tkanin i dzianin elastycznych. Wyjątkowa konstrukcja tej stopki sprawia, że szycie delikatnych tkanin dzianin jest dużo łatwiejsze. Specjalny element w stopce przetrzymuje materiał podczas szycia, przez co jest on płynniej przesuwany(nie ma przepuszczania ściegów) i „nie wbija się/wciąga” w płytkę ściegową. Powstały ścieg jest idealnie prosty. Podczas szycia tą stopką stosujemy ścieg prosty (stebnowy), potrójnie stebnowy lub ścieg elastyczny.

Stopka do wszywania kordu i naszywania wypustek grubszych

Stopki do wszywania kordu i naszywania wypustek – grubszych (szersza)

Stopka służy do tworzenia oraz wszywania wypustek (sznurka, bizy itd.). Wypustki wszywane są, między dwie warstwy tkaniny i służą, jako elementy ozdobne, a zarazem/lub wzmacniające szwy. Stopka na spodzie posiada specjalne rowki, dzięki czemu idealnie prowadzi się po wypustce. Cieńsze wypustki pojawiają się w odzieży. Grubsze występują w akcesoriach home decor, np.: poszewki, narzuty itp. Grubsze wypustki występują również w torbach, jednak głównym ich zadaniem jest wzmocnienie czy usztywnienie szwu.

Stopka do wszywania kordu i naszywania wypustek cieńszych

Stopka do wszywania kordu i naszywania wypustek – cieńszych (węższa)

Opis jak wyżej.