Jak korzystać z Internetu mobilnego na tablecie bez slotu na kartę SIM?

Od jakiegoś czasu mam na swój użytek tablet Sony Xperia Tablet Z, niestety w wersji bez slotu na kartę SIM, ale o jego przydatności przekonałam się dopiero po jakimś czasie… Tu moja rada na przyszłość dla kupujących tego typu urządzenia: parę razy w trakcie korzystania z Zetki doświadczyłam, że jak już się kupuje tablet, to ten moduł też trzeba brać pod uwagę, zwłaszcza jeśli zamierza się korzystać z Internetu w terenie, a i tak ten zamiar czasem ciężko przewidzieć.

W skrócie napiszę tak: jeśli liczysz na korzystanie z samego WiFi to możesz się po prostu przeliczyć…

„Umiesz liczyć, licz na siebie”

powiedział kalkulator do kasy fiskalnej. :-)

W naszym kraju WiFi to jeszcze nie standard, a nawet jeśli już takową publiczną sieć znajdziemy, to przejrzeć cokolwiek przez nią, to jakiś dramat – zazwyczaj połączenie jest co chwila zrywane lub jest przerażająco wolne!
Na nic się też nie zda wybieranie urządzenia z tzw. obsługą USB OTG (dzięki czemu będzie można podłączyć do niego zewnętrzną pamięć na USB, a co ważniejsze i na co liczyłam – modem mobilny). Nie ma bowiem gwarancji, że to będzie razem działać – Sony taki port ma, specjalnie zwracałam na to uwagę, niestety mojego modemu nie wykrywa (nie wiem jak inne modele), co naprawdę mnie wkurzyło, biorąc pod uwagę jego cenę…

W pewnym momencie zdałam się tylko na Hotspot z mojego smartfonu, ale nadal nie chciałam się tak łatwo poddać i szukałam innego rozwiązania, by jednak móc korzystać z bezpłatnego Internetu mobilnego jaki oferuje aero2, bo w końcu po coś te kartę mam… Na szczęście – UDAŁO SIĘ!

Co będzie nam potrzebne:

  • Internet mobilny, czyli oczywiście karta SIM, w moim przypadku, jak już pisałam będzie to aero2
Logo aero2
  • bezprzewodowy modem 3G/4G na złączu USB, współpracujący z naszą kartą: w moim przypadku Huawei E3131 zakupiony w salonie fioletowej sieci w ofercie na kartę za 109,- PLN
Huawei E3131
  • bezprzewodowy router 3G Wi-Fi (mój kupiony na ebay za ok 12$ z darmową wysyłką do Polski – przesyłka z Hong Kongu idzie ok. miesiąca, niecierpliwych odsyłam do AlleDrogo ^^)
3G WiFi Router

Cały zestaw należy połączyć ze sobą – kartę SIM wkładamy do modemu, ten podłączamy do routera poprzez wtyk USB i uruchamiamy go.

Instrukcja krok po kroku

Na wstępie należy połączyć się z siecią WiFi naszego mobilnego routera – dane o nazwie sieci i ewentualnym haśle WiFi dostarczane są razem ze sprzętem (w tym miejscu pominęłam instrukcję obrazkową krok po kroku dla łączenia się z siecią WiFi – założyłam, że w większość ludzi czytających ten poradnik ma ten krok opanowany – jeśli się mylę i potrzebujesz pomocy to daj znać w komentarzach pod tym wpisem).

Logowanie

Do menu konfigurującego routera wchodzimy poprzez adres: 192.168.169.1 który wpisujemy w pole adresu przeglądarki (tam, gdzie normalnie widnieje adres witryny, np. www.hakerwspodnicy.pl). Menu to może różnić się od mojego – zależne jest ono od producenta sprzętu.

3G WiFi Router - Menu

Klikamy login i logujemy się (domyślne hasło routera to zazwyczaj admin). Po zalogowaniu wyświetli się menu główne (u mnie są to podstawowe informacje o trwającym połączeniu):

3G WiFi Router - Home

Zmiana hasła do zarządzania routerem

Hasło do logowania do ustawień routera warto zmienić, by nikt inny nie mógł w nich grzebać bez naszej wiedzy. Z górnego menu wybieramy:

3G WiFi Router - Menu Ustawień

Następnie ustawiamy nowe hasło (1) i klikamy zastosuj, czyli z angielskiego „Apply” (2):

3G WiFi Router - Ustawienia główne

Zmiana hasła do sieci WiFi

W drugiej kolejności zmieniamy hasło do naszej sieci WiFi udostępnianej przez router, by żadna przypadkowa osoba (np. siedząca obok nas w kawiarni) nie mogła połączyć się z naszą siecią. Z menu wybieramy:

3G WiFi Router - Menu WiFi

I konfigurujemy ustawienia dla naszej sieci. Samo WiFi jest już włączone (1), możemy zmienić nazwę sieci (2) i w kolejnym polu nadać jej swoje hasło (3). Całość zapisujemy (4):

3G WiFi Router - Ustawienia WiFi

Konfiguracja połączenia 3G

Następnie przechodzimy już do konfiguracji połączenia 3G, czyli w moim przypadku aero2. Z menu wybieramy:

3G WiFi Router - Menu ustawień sieciowych

I kolejno: jako typ połączenia wybieramy 3G (1), ustawiamy podtrzymywanie aktualnego połączenia (2) i wprowadzamy dane dostępowe naszej sieci (3) – w przypadku aero2 są to: APN o nazwie „darmowy”, a wybierany numer to *99#, pola z nazwą użytkownika i hasłem w przypadku tej sieci pozostawiamy puste. Na koniec oczywiście trzeba wprowadzone zmiany zapisać (4):

3G WiFi Router - Ustawienia sieciowe

Podsumowanie, czyli liczą się efekty!

To wszystko! Aero2 oczywiście demonem prędkości nie jest, ale połączenie jest za to stabilne (nie zrywa).

Speed Test aero2

Aktualizacja routera

Mój router od nowości posiadał trochę inny interfejs niż prezentowany na zrzutach powyżej. Niestety zmuszona byłam poszukać jakiegoś innego firmeware do niego (dlatego też tak dużo czasu minęło od zapowiedzi tego tekstu na facebooku do jego publikacji), ponieważ w starym oprogramowaniu w ustawieniach WAN można było ustawić tylko jednego z trzech chińskich operatorów sieci komórkowej. Co prawda jeden z nich miał numer dostępowy *99#, ale router nie zapamiętywał zmian w nazwie APN – cały czas powracała nazwa domyślnego „chińczyka”. Przez chwilę takie ustawienie nawet u mnie działało (stąd okrzyk radości we wspomnianym już wpisie na fb), więc zawsze można spróbować, jak będzie u Ciebie. Niestety złośliwość rzeczy martwych, to stara i nadal aktualna prawda – z nieznanych przyczyn w późniejszym czasie nie mogłam połączyć się za pomocą tych ustawień z aero2, więc walka tak naprawdę dopiero się rozpoczęła…

Do rzeczy…

Nieznany był mi producent routera, więc poszukałam podobnie wyglądającego w sieci i padło na HAME A1, a sam firmeware znalazłam na zagranicznym blogu dcstricks.blogspot.com (pierwszy link we wpisie), ale na wszelki wypadek zamieszczam go też u siebie, by nie było sytuacji, że wpis jest w sieci, a link do oprogramowania wygasł…

Opisane poniżej czynności wykonujesz na własną odpowiedzialność.
Nie odpowiadam za szkody spowodowane wykorzystaniem informacji zawartych w tym poradniku.

Oprogramowanie routera aktualizujemy wybierając z menu:

3G WiFi Router - Menu Ustawień

Wgrywamy wcześniej wypakowany z pobranego archiwum plik o rozszerzeniu bin (1) i klikamy zastosuj (2). UWAGA: Proces aktualizacji zazwyczaj trochę trwa, więc warto uzbroić się w cierpliwość!

3G WiFi Router - Aktualizacja

Po poprawnej aktualizacji oprogramowania i ponownym uruchomieniu urządzenia, które nastąpi automatycznie, należy wykonać wszystkie kroki konfiguracyjne ponownie i można w końcu odetchnąć z ulgą i cieszyć się mobilnym Internetem dosłownie WSZĘDZIE, oby tylko był zasięg – czego Tobie i sobie życzę… :)

14 komentarzy do “Jak korzystać z Internetu mobilnego na tablecie bez slotu na kartę SIM?”

    • Zapewne prościej, ale ja już modem miałam kupiony dużo wcześniej – korzystałam czasem z Aero na laptopie. Nadal preferuję samego „gwizdka” jeśli chodzi o kompa.

  1. Hej! Mam takie pytanie odnośnie właśnie takiego zastosowania z Aero2. Jak wiadomo, od czasu wprowadzenia captcha w Aero2 należy zrestartować połączenie. Czy ten modem posiada taką funkcję automatycznego restartu połączenia po wpisaniu kodu?
    Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz. ;)

  2. witam, zakupiłem taki zestaw ale mam pewien problem łączy mnie internetem a za chwilę rozłącza proszę o pomoc

    • Witam, od jakiegoś czasu Aero2 wprowadziło kod captcha. Czy po połączeniu wpisuje Pan kod uprawniający do 1-godzinnego korzystania? Po jego wpisaniu połączenie powinno być zresetowane. Może to tu leży problem.

  3. Dziękuję za odpowiedź łączy mnie różnie raz na dosłownie sekundę raz na dluzszy czas myślę że cos robię źle z konfiguracją jeszcze jest po chińsku Proszę mi powiedzieć jak znaleźć firmware wgrywam ten co Pani podała dziala przez dłuższą chwilę i pozniej muszę wgrywać ponownie moze potrzebny nowszy. Pozdrawiam

    • Po wgraniu Firmware nie ma Pan języka angielskiego? Nie wiem co może być przyczyną takich problemów i ciężko to zdiagnozować na odległość… Czy bateria jest naładowana do pełna?
      Firmware szukałam tak jak napisane jest we wpisie – nazwa modelu + firmware, trochę jednak to trwało, dlatego dałam linki.

  4. Proszę mi powiedzieć co wpisać w konfigurację jezeli bym chcial routera wykorzystac do internetu z orange? Pozdrawiam

Możliwość komentowania została wyłączona.