Android

Godne pole­ce­nia Aplikacje Android, cz. 3 – trans­port

Przyszedł czas na kolejne zestawienie godnych polecenia aplikacji. Tym razem przedstawię te, które ułatwiają mi poruszanie się w terenie - tym bardziej i mniej znanym... Będzie coś dla "mieszczucha", który musi odnaleźć się w miejskiej dżungli, jak i dla odkrywcy "nowych lądów"... :-)

Poruszanie się po mieście:

nextbike

Moja obowiązkowa aplikacja w tej kategorii. Sezon rozpoczęty, wiosna w pełni, więc każdy, kto korzysta z rowerów miejskich Veturilo, powinien znać te pozycję... Niestety nie wypożyczymy dzięki niej roweru, który jest wpięty w elektro-zamek, ale już zapięty samą linką owszem. Oprócz tego sprawdzimy ile rowerów jest dostępnych w konkretnej stacji, sprawdzimy stan (ilość) wypożyczonych rowerów na naszym koncie (jednocześnie możemy wypożyczyć do 4 rowerów), a zapominalscy sprawdzą kod do linki.
Ja za pomocą tej aplikacji sprawdzam czasem czy rower został zwrócony poprawnie - czy nie "wisi" na moim koncie...

 

jakdojade.pl

jakdojade.pl - widgetyW zimie z roweru przesiadam się w komunikację miejską i tu świetnie sprawdza się jakdojade.pl - zarówno aplikacja, jak i strona internetowa. Polecam subskrypcję - nie obciąża jakoś bardzo portfela (6,99 PLN na rok), a w zamian otrzymujemy aktywne widgety na ekran główny, dzięki którym szybko sprawdzimy za ile minut odjeżdża kolejny autobus / tramwaj.

 

Mapy i nawigacje:

Locus Map Pro

Mapnik w telefonie, którego mam już od bardzo dawna, kosztował mnie wtedy grosze... Teraz trzeba za niego zapłacić ok. 30,- PLN, ale można również zainstalować wersję bezpłatną. Aplikacja obsługuje zarówno mapy on-line, jak i oferuje możliwość zapisania fragmentów map do pamięci urządzenia (lub na kartę SD), by móc skorzystać z nich nawet bez dostępu do sieci. Do Locusa znajdziemy bardzo dużo dodatków rozszerzających jego funkcjonalność.

Szerzej o Locusie pisał na swoim blogu Bobiko - zapalony rowerzysta i geocacher (?)

 

Sygic: GPS Navigation

To już nawigacja GPS w tradycyjnym znaczeniu tego słowa. Mam ją już od bardzo dawna - nie było wtedy w Polsce praktycznie innych nawigacji na Androida, które by oferowały nawigowanie bez korzystania z pakietu danych w telefonie (na czym mi zależało) i które by były przyjazne dla użytkownika... Teraz rynek oferuje nam szeroki wybór, ale i tak Sygic ma dla mnie jedną podstawową zaletę w stosunku do innych nawigacji (tych u nas najpopularniejszych): płacisz raz, a nawigacje dostajesz dożywotnio - łącznie z aktualizacjami do kolejnych wersji - zarówno programu, jak i samych map! W razie zmiany telefonu możemy przenieść licencję, więc nic innego nie pozostaje, tylko korzystać!

 

Yanosik

Pisząc w skrócie to jest "Janosik naszych czasów", jak sugeruje zresztą nazwa aplikacji. Więcej na pewno wyjaśni określenie: mobilny anty-radar. Jest to następca znanego kierowcom CB Radia, choć na pewno jeszcze nie tak popularny, jak swój pierwowzór. Z Yanosikiem miśki nie są takie straszne :] , ale wiadomo, że siłą takiej aplikacji jest jej społeczność i jej aktywność, więc warto polecać ją znajomym...

 

Street View w Mapach Google

Street View to dodatek do Map Google - obowiązkowo do zainstalowania, jeśli cenisz sobie dostęp do ich satelitarnej wersji! Można powiedzieć, że wspomniałam o nim dla czystej formalności... :)

 

Możesz mieć wpływ na to, jaki post z serii pojawi się jako kolejny.

Zapraszam do oddania głosu w ankiecie:

[poll id="3"]

Standard

4 thoughts on “Godne pole­ce­nia Aplikacje Android, cz. 3 – trans­port

Dodaj komentarz